خشکشویی چیست و چه فرقی با آبشویی دارد؟

اشتراگ گذاری در شبکه های اجتماعی
خشک‌شویی یکی از روش‌های شستشو و پاک کردن لباس می‌باشد. از آنجا که در این روش از آب استفاده نمی‌شود و لباس قبل و بعد از فرایند خشکشویی، خشک می باشد لذا خشک‌شویی یا drycleaninig نام گرفته‌است. مولکول‌های آب بسیار قطبی هستند و هنگام شستشو با آب بسیاری از تارهای پارچه آب را به خود جذب می‌کنند و از شکل می‌افتند. به خصوص برای لباس‌های دارای بافت‌های مخلوط مانند کت و شلوار و پالتو، شستشو با آب سبب از بین رفتن فرم و حالت آن‌ها می‌شود. با استفاده از مواد حلال و شوینده غیر قطبی لباس شکل خود را حفظ می‌کند، و در عین حال لکه‌ها از بین می‌روند.

روش شست‌‌وشو

همانطور که در بالا در مورد اینکه "خشکشویی چیست" و یا "خشکشویی لباس چیست" اشاره کردیم خشکشویی یکی از روش های شستشو و پاک کردن لباس بدون استفاده از آب می باشد. در این روش لباس‌ها را درون دستگاه مخصوصی قرار می‌دهند و یک محلول شیمیایی را به آن اضافه می‌کنند. پس از تمام شدن مدت زمان شستشو، وقتی لباس را از داخل دستگاه بیرون می‌آورند، به‌طور کامل خشک است. خشک‌شویی‌ها برای برداشتن لکه روی لباس‌ها از اصول انحلال پذیری استفاده می‌کنند. این‌کار در دو مرحله انجام می‌گیرد، ابتدا لکه توسط یک جسم نرم‌کننده شل می‌شود سپس با فشار زیاد برداشته می‌شود. حلال مورد استفاده در این روش باید بتواند ذرات ریز روغن و چربی موجود در رشته‌های لباس را در خود حل کند.

خشکشویی چیست ؟

یکی از محلول‌های شیمیایی متداول که برای شستشو با این روش استفاده می‌شود، پرکلر پلی‌اتیلن یا پر کلر اتیلن است. این محلول شبیه بنزین است و به شکل مایع سنگینی است که هر لیتر آن در حدود سه کیلوگرم وزن دارد. پرکلر بو ندارد و خاصیت ضد عفونی‌کننده داشته و از بید زدن لباس نیز جلوگیری می‌کند. تترا کلرو اتن از دیگر انواع محلول‌های قابل استفاده در خشک‌شویی است. این ماده که فرار و اشتعال ناپذیر است حلال مناسبی برای لکه‌های روغنی و گلیسیرین می‌باشد. دی‌اکسید کربن مایع نیز از جدیدترین حلال‌ها است که برای تمیز کردن لکه‌های پارچه نیز کاربرد دارد. این ماده غیرسمی و غیرقابل اشتعال است.

آبشویی چیست ؟

فرق خشکشویی و آبشویی در چیست؟ 

فرق خشکشویی و آبشویی در حلال های شستشو و فرایند شستشو می باشد که در ادامه توضح خواهیم داد: همانطور که در بالا گفته شد در دستگاه خشکشویی ماده موثر پرکلراتیلن می باشد این مایع بی رنگ، حلال چربی، جرم حجمی بالا، و گند زدا و ضدعفونی کننده می باشد. البسه در دستگاه خشکشویی با این مایع شستشو می شوند و پس از اتمام فرایند شستشو، سانترفیوژ شده و مایع از آن جدا می شود. کمی رطوبت آن در لباس باقی می ماند که توسط دمنده های گرم تبخیر شده و لباس مجدد خشک شده و بعد از دستگاه خارج می شود. در واقع در دستگاه خشکشویی آبی وجود ندارد بلکه با مایعی به نام پر کلر فرایند شستشو انجام می شود.

اما در آبشویی ماده موثر آب و مواد شوینده از جمله پودر و مایع های شستشوی رایج در بازار و نرم کننده می باشد. در واقع ماشین لباسشویی های خانگی و حتی صنعتی بزرگ و حجیم با این روش کار می کنند که به آنها دستگاه آبشویی می گویند .

دانلود اپلیکیشن خشکشویی آنلاین

مرجع :
تعداد نظرات ثبت شده : نفر
درحال ثبت اطلاعات....
ثبت سفارش تلفن تماس ۰۲۱۴۴۶۶۸۸۳۵ پشتیبانی آنلاین